Betul Gulluk (istanbul) ,   Yasemin göksu gel gönül bu aşkı unut sende ...          |           Bugra (Ankara) ,   Aysel yakuboglu gün geliri istiyorum simarmak güzeldir......          |           Askin (Ist) ,   Merhaba sizi çok seviyorum...Lütfen bana da bir şarkı armaqan edermisnz.opuldunuz...          |           halise güllük ,    orhan samih gullluk istanbulu seninle sevdim iyi yayınlar hayırlı geceler şiir diyarı...          |         
20 Nisan 2019 Cumartesi   
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

İnternete RTÜK Denetimi Meclisten Geçti

 


Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen torba yasayla birlikte internete RTÜK denetimi geldi.

Dün geç saatlerde yapılan oylamayla birlikte kabul edilen torba yasa, birçok değişikliği beraberinde getirdi. Enerji kullanımından karayollarına kadar birçok farklı alanda değişikliklere yol açan kanunda en dikkat çeken maddeler ise RTÜK’e dair oldu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun interneti denetlemesinin yolunu açan yasayla birlikte Netflix, Puhu TV ve bluTV gibi kuruluşların yayınlarının denetlenmesinin önü açıldı.

Torba yasayla birlikte birtakım değişiklikler yapılırken, şimdilik sadece televizyon kanallarının internet yayınları ve internetten dizi/film yayınlayan platformların denetime girdiği belirtildi. Yeni RTÜK İnternet Yasası ile birlikte gelen değişiklikler ise şöyle oldu:

  • Halihazırda RTÜK’ten yayın izni almış olan kuruluşlar, yayınlarını internet üzerinden de yapabilecek.
  • Sadece internet üzerinden yayın yapmak isteyen kuruluşların üst kuruldan yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alacak.
  • RTÜK’ten kapatma ya başka türlü ceza alan yayın kuruluşları, yayınlarına internet üzerinden devam ederlerse RTÜK, BTK aracılığıyla yayınların yapıldığı internet sitelerine erişim engelleme kararı uygulayabilecek. Sulh ceza hâkimi, RTÜKün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak. Bu karara karşı Ceza Muhakemesi Kanunuhükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilecek.
  • İçerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunmasına rağmen Türkiyenin taraf olduğu, RTÜKün görev alanına ilişkin uluslararası anlaşmalar ve bu düzenlemeye aykırı yayın yaptığı RTÜK tarafından tespit edilen bir başka ülkenin yargı yetkisi altındaki medya hizmet sağlayıcılarının veya platform işletmecilerinin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletimi ile internet ortamından Türkçe olarak Türkiyeye yönelik yayın yapan ya da yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiyeye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri hakkında da bu hükümler uygulanacak.
  • YouTube gibi başka videoları ve yayınları yayınlayan platformlar, bireysel iletişim kapsamında değerlendirilerek, bu yasadan ayrı tutulacak.

 

 
Tarih       : 23 Mart 2018
 
 
 

   Tüm Hakları KalbimFM'e Aittir.

| İzinsiz Kopyalanamaz Çogaltılamaz ve Dagıtılamaz |

KalbimFM © 2016  - 2017

                                                                     KalbimFM  Genel Koordinatörü : Elinsu                                                           

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur