Betul Gulluk (istanbul) ,   Yasemin göksu gel gönül bu aşkı unut sende ...          |           Bugra (Ankara) ,   Aysel yakuboglu gün geliri istiyorum simarmak güzeldir......          |           Askin (Ist) ,   Merhaba sizi çok seviyorum...Lütfen bana da bir şarkı armaqan edermisnz.opuldunuz...          |           halise güllük ,    orhan samih gullluk istanbulu seninle sevdim iyi yayınlar hayırlı geceler şiir diyarı...          |         
26 Ocak 2020 Pazar   
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Bugün 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu! İzmir nasıl kurtuldu? İzmir’in kurtuluş hikayesi…

 


         

 


9 Eylül 1922de Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmiri düşmandan kurtarmasının üzerinden 95 yıl geçti. İzmirin kurtuluşu her 9 Eylülde tüm Türkiyede kutlanıyor. Peki İzmirin kurtuluşunda neler yaşandı? 9 EYLÜL İZMİRİN KURTULUŞU Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmire 9 Eylül 1922de girmesi, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşmasına uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadelenin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır. İzmirin, 15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilmesi, Anadoluda Milli Mücadelenin başlamasında önemli bir aşama olarak kabul edilir. O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttu. İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbulda başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş; örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolunun en ücra köşelerine kadar yayılmıştı. Artık İzmir Anadolu harekâtı için temel sembollerden biri haline getirilmişti ve İzmirin işgaline karşı protesto mitingleri, her yıl işgalin yıl dönümlerinde, Anadolunun çeşitli kent ve kasaba merkezlerinde tekrarlanmakta; konu sürekli gündemde tutulmaktaydı. Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar -Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri milli mücadelenin kazanılmasında önemli adımlar atılmıştı. BÜYÜK TAARUZ, BÜYÜK ZAFER Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922de başlatılan Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşının son safhası idi. Kesin sonuç beş gün içinde elde edildi; 30 Ağustosta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri!” tarihi emrini verdi ve 2 Eylülde Uşaka girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesinde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusunun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edildi. Türk birlikleri, İzmire doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadoludan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00da İzmire girdi.

İkinci Tümenin öncülüğünü yapmakla görevlendirilen Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafeddin Beyin komutasında yaya olarak en önde giden sekiz er, Bornovadan Halkapınara ilerleyişi sırasında Puntadaki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaştıkları sırada fabrika pencerelerinden ani bir ateşe uğramıştır. Bu olayda 4 asker hayatını kaybetti ve hemen orada defnedildiler. İzmirin kurtuluşu sırasında can veren askerlerin isimleri şöyledir: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.

Konaka ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Hükümet Konağı önünde göğsüne isabet eden mermilerle yaralanmıştı ancak Konağa girip balkona Türk bayrağını dikebildi. Hükümet Konağına bayrağın dikilmesinin hemen ardından Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği Hükümet Konağının hemen sağında yere alan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışlaya, Üsteğmen Arif ve takım komutanı Celal Bey ile Yedeksubay Besim Efendinin de Kadifekaleye bayrağı çekmesi ile İzmirin işgalden kurtuluşu ilan edilmiş oldu. Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. Belkahveden tarihi günü izleyen başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Fevzi ve İsmet paşalar olduğu halde, 10 Eylül sabahı İzmire girdi ve Fahrettin Paşa ile buluşarak doğruca Hükümet Konağına gitti. Konağın balkonundan, başarıyı millete mal eden kısa bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal Paşanın ordulara 1 Eylülde verdiği tarihi emirle başlayan ve, 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadoludaki Yunan askerleri Türk sınırları dışına çıkarılmıştır. Takip harekatının başarı ile sonuçlanması sayesinde İzmit bölgesinden İstanbul Boğazına, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazına kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de İtilaf Devletlerinin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarılmıştır. Türk Ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşmasına giden süreci başlatmış; Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923te Lozan Barış Antlaşmasını imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştır.

 

 

 

 
Tarih       : 09 Eylül 2018
 
 
 

   Tüm Hakları KalbimFM'e Aittir.

| İzinsiz Kopyalanamaz Çogaltılamaz ve Dagıtılamaz |

KalbimFM © 2016  - 2017

                                                                     KalbimFM  Genel Koordinatörü : Elinsu                                                           

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur